Тема: Згрупування
предметів. «Один – багато», «попереду», «позаду», «між», «над», «на», «під». Мета: формувати уявлення
про кількість предметів, виділити кількісне протиставлення «один - багато».
Уточнити поняття «попереду», «позаду», «між», «над», «на», «під»; розвивати
мислення (операції порівняння, аналогія); формувати вміння у додаванні і
відніманні, у співвідношенні цілого і частин; виховувати працелюбство. Місце проведення:
осінній парк. Методично-дидактичне забезпечення: малюнки для демонстрації, зразки, еталон «один-багато»,
знак «кількість», маски героїв з казки «Рукавичка», малюнки, еталон властивості
предметів, еталон порівняння груп предметів, чисті листи, фломастери, підручник
Л.Г. Петерсон «Математика» 1 клас, 1 частина. Тип уроку: урок засвоєння
нових знань. Хід уроку: І Мотивація до навчальної діяльності. Вчитель: Загубив дід рукавичку. Знайшла її мишка-шкряботушка. -
Про
яку казку йде мова? (Рукавичка). (Вчитель
креслить контур рукавички на землі). -
Дітки,
а ви хочете потрапити в цю казку? Для цього треба пригадати, що ми робили на
попередньому уроці? (Вивчали порядок дій, повторювали додавання і віднімання). -
До
рукавички прибігали різні звірята. Але щоб потрапити усередину, їм потрібно
було виконати завдання. Давайте допоможемо звірятам. Згодні? (Так). -
Що
найголовніше в подоланні труднощів? (Не
боятися, самому старатися долати труднощі). -
Що
вам допомагає в цьому? ( Знання, взаємодопомога товаришів, вчителя). -
На
цьому уроці ми продовжимо вивчати математичні властивості для різних груп
предметів та будемо допомагати лісним звірятам. -
З
чого почнемо роботу? (З повторення). ІІ Актуалізація знань та фіксація індивідуального
утруднення в пробній дії. 1.
Актуалізація
властивостей предметів. - Перше
завдання отримує мишка-шкряботушка. Вона повинна перерахувати по еталону
математичні властивості предметів. Допоможіть мишці – назвіть математичні
властивості предметів. (Розташування, форма предмета, розмір, кількість).
- Добре! (Вчитель дає маску мишки найактивнішому
учневі). 2.
Актуалізація
порівняння груп предметів. - Хто
наступний прийшов до рукавички? (Жабка-скрекотушка). Допоможемо їй потрапити у
рукавичку? (Так). - Її завдання:
порівняти групи предметів. (Вчитель дістає аркуш з завданням). - З чого
почнемо роботу? (з’єднуємо одні і ті ж самі предмети, порівнюємо, ставимо
відповідний знак).
- Який знак
поставимо між першими двома мішечками? ( Знак ≠ ). - Чому? (Бо
зайве було яблучко). - Між другими
мішечками? (Знак =, всі предмети мають пару). - Допомогли
жабці-скрекотушці потрапити до рукавички. (Вчитель дає маску жабки найактивнішому учневі). 3.
Актуалізація
розбиття предметів на групи. - А ось і
зайчик-побігайчик просить допомогти йому виконати завдання:
- Що спільного
в цих групах? (В них зібрані морквинки). - За якою
ознакою вони розрізняються? (За кольором є червоні і є жовті). - Що ми таким
чином повторили? ( Ми повторили властивості предметів, порівняння груп
предметів, розбиття предметів на групи). (Вчитель дає маску зайчика найактивнішому учневі). - Як ви
думаєте, яке завдання отримає наступний герой? (Завдання, в якому буде щось
нове для нас). 4. Пробна
діяльність. - Наступною
прийшла лисичка-сестричка. Вчитель показує дітям схему:
- Що
спільного? (Всі предмети однакової форми, розміру, кольору). - Спробуйте
лисичці вказати на ту властивість, за якою розрізняються ці групи і позначте їх
знаком? - Чим це
завдання відрізняється від попереднього? (Тоді ми порівнювали групи, складені з
різних предметів, а тут треба знайти відмінності між групами, в яких всі
предмети однакові). - Давайте
допоможемо лисичці? (Робиться висновок, що учні не в змозі правильно виконати
запропоноване завдання). - У кого є
варіанти? (Вчитель аналізує запропоновані варіанти. Серед них є
варіант «кількість». Труднощі виникають
навколо знака «кількість предметів»). - Добре!
Знайдіть знак кількості предметів на еталоні.
- Молодці! Цей
знак передамо лисичці. - Як прикро,
але рукавичка не впускає лисичку, тому що вона принесла знак кількості
помідорів, а треба знак кількості різних предметів: краплинок дощу, листочків.
Давайте придумаємо такий знак. Пропоную поділитися по групах за кольором. (Діти роблять малюнки по групах). (Виставка малюнків на галявині. Вчитель додає до них свій
еталон). - Який малюнок
обрати лисичці? (Різні варіанти, але ми не знаємо, не можемо сказати). ІІІ Виявлення місця та причини утруднення. Учні назвали властивість «кількість» і вказали знак цієї
властивості на еталоні властивості предметів. - Яке завдання
ви виконували? (Допомагали лисичці знайти відмінну властивість між даними
групами). - Чи змогли
виявити цю властивість? (Так). - Де виникло
утруднення? (У виборі знака, яким позначається властивість «кількість»). - Чому не
можемо запропонувати лисичці такий знак? ( Тому що їх багато і ми не домовились
який обрати). Фізхвилинка. Станьте рівно,
поверніться І до сонечка
зверніться, А тепер хай
всі малята Пострибають,
мов зайчата. Руки вгору
підніміть, Вдих і видих
всі зробіть. IV Побудова проекту виходу з утруднення. - Про що ми
повинні дізнатися на цьому уроці? (Властивість, за якою розрізняються групи
однакових предметів). - Що нам
потрібно зробити? (Вибрати знак кількості предметів). - Як назвемо
наш урок? (Кількість предметів). - Як ви
розумієте «кількість предметів»? ( Предметів може бути один, два, багато). - Я пропоную
назвати урок «Один – багато». - Що треба
зробити, щоб еталон став всім зрозумілим? (Домовитись, скласти разом). - Давайте
разом поміркуємо. Що можна використати для зображення, щоб еталон був простим?
(Варіанти дітей). - Пригадайте,
що ми використовували для зображення еталону порядку та порядку дій.(Крапки). - Чи можемо ми
використати крапки і в цьому випадку? Доведіть. (Міркування дітей). Учитель узагальнює: Так ми складаємо еталон, в якому позначимо предмети
крапками.
V Реалізація побудованого проекту. - Подивіться
ще раз на завдання, яке потрібно було виконати лисичці. - Що спільного
в групах? (Складаються з однакових предметів). - Подивіться
на еталон, підкресліть спільні властивості предметів на еталоні.
- Яка
властивість залишилася не відміченою? (Кількість). - Як на
еталоні позначена кількість? (Багато помідорів на столі). - Зручно
користуватись таким еталоном? (Ні). - Діти,
придумайте знак для позначення
кількості, але він повинен бути простим і на ньому повинно бути багато об’єктів. - Як ви
думаєте, що простіше за все намалювати? (Багато крапок). Вчитель показує знак кількості: (Вчитель дає маску лисички найактивнішому учневі). VІ Первинне закріплення з промовлянням у зовнішньому
мовленні. - Який крок
наступний? (Закріпити набуті знання). Учитель
показує малюнки і просить дітей роздивитися їх і сказати, що вони бачать на
них, використовуючи слова «один - багато».
- Мурашка один, а в мурашнику їх багато.
- Яйце одне, а
в лотку яєць багато.
- Апельсин
один, а в ящику їх багато. VІІ Самостійна робота. Самоперевірка за еталоном. - Звірятка
живуть в рукавичці. А ви хочете побачити усіх героїв казки? (Так) - Тоді
виконайте завдання:
- Обведіть
червоним кольором один предмет, а синім – багато. (Після виконання вчитель показує зразок). - Хто зробив
вірно, на листі ставить «+». Хто зробив невірно – «-» . - Де у вас
помилка? (Не тим кольором обвели предмети). - Хто все
зробив правильно, який висновок ви можете зробити? (Ми зрозуміли новий
матеріал). (Вчитель дає маску ведмедя найактивнішому учневі). VІІІ Включення в систему знань і повторення. 1.
Відношення
«попереду», «позаду», «між», «поруч». - Подивіться
на звірів. Вони вишикувались по порядку. - Хто стоїть
попереду? (Мишка). - Хто стоїть
позаду? (Ведмідь). - Хто стоїть
поруч з лисичкою? (Зайчик). - Між ким
стоїть жабка? (Між мишкою та зайчиком). Оздоровча хвилинка. Над нами пташка пролітає, Зайчик поруч пробігає, Між дерев лисиця ходить Лютий вовк у хащах бродить Білка на сосні сидить, А їжак у нірці спить. 2. Тренування
здібності до додаванні і віднімання групи предметів (№5 стор. 28). - Що
приготували на обід звіряткам? (Яблучка та гриби). - Який знак
треба поставити у першому рядку? (Знак «+». Складаємо дві частини – отримуємо
ціле). - Який знак
треба поставити у другому рядку? (Знак «-». Відняли одну частину яблук,
отримали другу частину – гриби). - Який знак
треба поставити у третьому рядку? (Знак «-». Відняли гриби, залишилися яблука). 3. Тренування
здібностей до розбиття груп предметів на частини (№6 стор. 29). - Оберіть один
із трьох малюнків і складіть рівність. (Робота
в парах). Самоперевірка за зразком. Результати фіксуються за допомогою знаків «+» і «?»,
якщо виникають питання, вони розглядаються фронтально.
ІХ Рефлексія навчальної діяльності на уроці. - Яка була тема
уроку? («Один – багато»). - Про яку
властивість предметів ми говорили на уроці? (Кількість). - Що дізнались
нового? (Яким знаком можна позначати кількість будь-яких предметів). - Які завдання
сподобалось виконувати? (Відповіді дітей). - Звірята
вдячні за допомогу. Якщо ви бажаєте,
вдома можете виконати завдання №7 на стор. 29.
|