Головна | Реєстрація | Вхід | RSSЧетвер, 18.04.2024, 04:34

Сайт вчителя початкових класів Югової Наталі Іванівни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог документів

Головна » Статті » Навчальна робота » Літературне читання

Урок з літературного читання

Тема: Урок милосердя  і доброти. В.Сухомлинський «Горбатенька дівчинка»

Мета: вчити учнів розуміти текст, виділяти головне, аналізувати, правильно оцінювати вчинки дійових осіб;

розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас слів;

формувати навички виразного свідомого читання, вміння складати план;

виховувати кращі людські якості: доброту, милосердя, любов до ближнього.

Обладнання: Літературне читання: підруч.для 2кл/ О.Я. Савченко.- К.: Видавничий дім «Освіта», 2012; скоромовка, чистомовка, сценка «Зорі», свічка, вірші, презентація до уроку (слайди - завантажити тут: http://yugova-natali.ucoz.ua/prezentacija_do_uroku.ppt), «Квітка добра», мікрофон, ноутбук, проектор, екран.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

 

Хід уроку

І Організаційний момент

 

Час уроку розпочатись,

Треба з вчителем вітатись:

-         Добрий день!

Треба друзів привітати:

-         Добрий день!

Дружно й радісно гостям сказати:

-         Добрий день!

 

ІІ Мовленнєва розминка

1.     Робота над скоромовкою.

Скрекоче сорока сороці:

-А я у сорочій сорочці!

Сорока сороці скрекоче:

-А в мене яєчко сороче!

О.Орач

2.     Робота над чистомовкою.

Сі-сі-сі - будьте впевнені усі,

Уть-уть-уть - зимові місяці пройдуть,

Не-не-не - засяє сонечко ясне,

Іх-іх-іх - обігріє нас усіх.

Ами-ами-ами - вже весна не за горами.

Іти-іти-іти - їй зрадіють усі діти

Ки-ки-ки - і звірята, і пташки,

Ля-ля-ля - зрадіє матінка-земля!

 

ІІІ Перевірка домашнього завдання.

-         Переказ оповідання В. Сухомлинського «Про що думала Марійка?».

-         Чи знайомі вам почуття, які пережила Марійка?

-         Якою ви уявляєте Марійку?

 

IV Повідомлення теми і мети уроку

 Учитель: Тему сьогоднішнього уроку вам підкаже одна із букв алфавіту.

- Подивіться, будь ласка, якої букви не вистачає в алфавіті?

(Букви «Де»)

- А ось і вона!

Я хочу вас познайомити з нею ближче:

Добра «Де» добру навчає,

Дружелюбність і дотепність проявляє.

Закликає нас усіх:

Треба добрим буть до всіх.

Достойно доброзичливість дарити,

Щоб давні друзі і нові

Могли у світі добре жити

Добросовісно виконуй ці добродушні поради,

І завжди люди будуть тобі раді.

- Дякуємо, тобі букво «Де», повертайся до своїх друзів.

- А чи здогадалися ви, про що піде мова сьогодні на уроці

 (Відповіді дітей)

Учитель: Правильно, про добро.

- А що таке добро? Яке воно? Чи можна його потримати його в руках? Чи можна побачити?

Пропоную вам переглянути сценку «Зорі»

Сценка «Зорі»

Донечка. Мамо, люба, глянь, як сяють ясні зорі золоті

Мати. Кажуть люди: то не зорі, сяють душі то святі.

Кажуть: хто у нас на світі вік свій праведно прожив.

Хто умів людей любити, зла нікому не робив,

Бог послав того на небо ясно зіркою сіять...

Донечка. Правда, мамо, - то все душі, а не зорі там горять?

То навчи ж мене, голубко,

Щоб і я так прожила,

Щоб добро робити вміла

І робить не вміла зла.

Учитель: Що ви відчули переглянувши цю сценку?

(Відповіді дітей)

        

V. Вивчення нового матеріалу.

Учитель: Погляньте, діти, у мене на столі стоїть свічка. Давайте запалимо її. Погляньте, яка в неї вогненна зачіска. Вам приємно дивитися на її полум'я? А якщо піднести руки ближче до вогника, що ми відчуємо? (Тепло).

Як ви гадаєте, чи може людина світися як свічка і дарувати світло і тепло? (Так). За якої умови це може статися? (Коли людина робить добрі справи, гарні вчинки).

Гра «Мікрофон»

А зараз я б хотіла, щоб ви відповіли на декілька запитань:

1) У вигляді чого ви б намалювали добро?(Сонечка)

2) Яким кольором ви б зобразили добро?

3) Чого більше є у світі - добра чи зла?

4) Чи можна відчути добро?(Це ласка, добре ставлення, готовність допомогти у скрутну хвилину, це любов до ближнього, до навколишнього світу).

5) Хто перший у вашому житті допомагає пізнати суть добра? (Мама). 

Складання «Асоціативного куща»

Учитель: готуючись до сьогоднішнього уроку кожна група опрацювала матеріал про кращі людські якості.

Доброта - це чуйне, привітне, доброзичливе, дружнє ставлення до людей. «На зло здатний кожен, а добро може зробити лише справжня людина».

 Милосердя - це добре, співчутливе ставлення до когось. Милосердна людина готова надати допомогу. «Добре серце - лід розтопить».

Співчуття - вміння поставити себе на місце іншого, зрозуміти когось. «Чини так, як би ти хотів, щоб чинили з тобою».

Дружба - добрі, приязні стосунки на основі взаємної прихильності й відданості. «Знайти друга легко, вадко зберегти».

Тактовність - уміння відчувати людину, її настрій. «Слово - не горобець, вилетить - не впіймаєш».

Порядність - порядна людина - означає чесна, тямуща, варта довіри. «Порядність дорожча за багатство».

Сумлінність - ця людина усвідомлює свою моральну відповідальність за власну поведінку, вчинки перед самим собою, людьми, суспільством. Втратити сумління - означає стати безсоромним, підлим. Сумління допоможе здолати все. В народі кажуть: «Совість гризе без зубів».

Гідність - це честь, достоїнство, повага. «Гідність людини визначають її вчинки».

Щедрий - це не скупий, не зажерливий, який охоче ділиться з усіма. «Щедрість душі словами не доводять».

Учитель: Пропоную вам трошечки відпочити.

Хвилинка релаксації.

- А тепер поверніться один до одного, торкніться долонями свого сусіда, усміхніться один одному й подаруйте чудовий настрій. Коли ми даруємо добрі слова, чудовий настрій , тепло своїх долонь іншим, нам також стає добре, тепло і затишно на душі.

Учитель: Сьогодні я хочу познайомити вас з чудовою людиною, яка

віддала своє «серце» дітям. Це чудовий педагог, письменник Василь Сухомлинський.

Герої його творів нас будуть навчати,

Як добрими і милосердними стати.

Тож часу не гаймо

Роботу над оповіданням починаймо!

Учитель:  До вашої уваги один із творів В.Сухомлинського «Горбатенька дівчинка».

 

Опрацювання оповідання

В.Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» (слайди)

 

1.     Читання оповідання вчителем

   Хто зайшов до класу?

— Чому хвилювався вчитель?

2.     Словникова робота

Читання слів повільно, швидко, скоромовкою.

Учні                     здалеку               подиву

подих                  полегшено          насмішки

благав                 спокійний            цікавість

цікавість              затамував            всміхалися

Живенько — швидко.

Благав — наполегливо, пристрасно, невідступно просив.

Іспит — перевірка знань з якого-небудь предмета, що здійснюється згідно зі встановленими правилами, екзамен.

3.     Повторне читання оповідання учнями «ланцюжком»

—      Як клас зустрів незнайому дівчинку?

(Відповіді дітей)

Фізкультхвилинка

Людина починається з добра.

З уміння співчувати, захистити.

Це зрозуміти всім давно пора,

Бо ми прийшли у світ добро творити.

 

4.     Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання

   Який урок ішов у класі? Скільки там було учнів?

   Прочитайте, як почувався вчитель. З якою інтонацією слід читати ці слова?

   Про що вчитель «мовчки благав» дітей?

   Що було в очах дітей? Як вони дивилися на незнайому дівчинку?

   Чому вчитель «полегшено перевів дух»?

   Як звали дівчинку? Якою вона була?

   За яку парту посадили дівчинку? Чому? Хто поступився їй місцем?

   Який іспит витримав клас?

   Поясніть значення виразів: живенько відчинив; впилися в незнайому дівчинку; полегшено перевів дух.

— Які почуття вчителя передані у виділених реченнях?

5. Читання оповідання за частинами, складання плану

1) У двері постукали.

2) Чорноокий хлопчик відчинив двері.

3) До класу зайшов директор із новенькою.

4) Учитель затамував подих.

5) Діти дивилися з цікавістю.

6) Дівчинці поступилися місцем за першою партою.

7) Клас витримав іспит.

Учитель: Які почуття викликало у вас це оповідання?

(Відповіді дітей) 

Учитель: Давайте ознайомимось з основними правилами Доброти:

  • Допомагай слабким, маленьким, хворим.
  •  Жалій інших.
  • Ніколи не заздри.
  • Бережи природу та охороняй її.
  • Шануй працю інших людей.
  • Допомагай друзям в біді.
  • Прощай іншим помилки.
  • Не будь жадібним.
  • Люби своїх батьків та близьких.

 

Учитель: Правила Доброти дуже прості, треба тільки навчитися їх виконувати.

Гра «Квітка добра»

У вас на партах лежать «долоньки». Запишіть на них, які людські якості ви б хотіли виховати у собі. І ми з вами складемо «Квітку добра»

 

VI. Підсумок уроку

Ось і підійшов наш урок до кінця.

Метод «Прес»

1) Чим наповнилось твоє серце на уроці?

2) Що ти візьмеш з цього уроку для себе?

3) Гра «Мікрофон»

- Якби я була Феєю Доброти, то...

- Якби я був Чарівником, то...

4) Гра «Оціни себе»

Учитель: Вірте в силу доброти,

Добро завжди сильніше злого,

Дає наснагу, щоб цвісти

І світлу обирать дорогу.

Повірте в силу доброти,

Що має долю роботящу.

Що хоче, щоб і я, і ти,

І все було у світі кращим.

 

VII. Домашнє завдання

Переказувати оповідання за планом.

Категорія: Літературне читання | Додав: Сула (05.02.2014)
Переглядів: 3888 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz